PIRMADIENIS, 02 18
Rimos Juškūnės knygos „Perikonas“ sutiktuvės, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Renginyje kartu su poete dalyvaus knygą išleidusios leidyklos „Kauko laiptai“ vadovas Viktoras Rudžianskas, literatūros kritikė Neringa Butnoriūtė, rašytoja ir kritikė Lina Buividavičiūtė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.
Eilėraščių rinkinyje autorė įsuka skaitytoją į nesutramdomą gyvenimo tėkmę, kuri atsiveria per kūnišką egzistavimą. Nesunku pastebėti, kad eilėraščiai kupini kūniškumo suvokimo kaip neišvengiamos žmogiškosios egzistencijos sąlygos, kartkartėmis pasirodančio skausmingomis dalimis, lyg išplėšto iš visumos, bet viena yra aišku: kūnas virsta tuo lyrinio „aš“ centru, per kurį ir kuriame skleidžiasi subjekto patirtys – geismas, skausmas, liga, mirtis bei laiko ir erdvės pajauta. Kūnas tampa akstinu kurti metaforas, pripildančias eilėraščius viliojančių užuominų bei įtampų.
„Mindaugas Stumbras Quartet“ koncertas, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34
Mindaugas Stumbras – džiazo gitaristas gyvenantis, kuriantis ir studijuojantis Glazge, Škotijoje. Šis jaunosios kartos atstovas atlieka tiek džiazą, tiek improvizacinę muziką. Įrašinėjant albumą „Our Kingdom“ M. Stumbrui padėjo kolegos iš Glazgo: saksofonininkas Mateuszas Sobieski, kontrabosininkas Markas Hendry, būgnininkas Gregas Ironsas bei trimitininkas Cameronas Thomsonas-Duncanas. Tai jaunosios kartos muzikantai, ieškantys savojo šanso atsiriekti pasaulinės džiazo rinkos gabalėlį. Koncerte išgirsite visus albume skambančius kūrinius, taip pat albume savo vietos neradusias kompozicijas ir visiškai naujai sukurtus kūrinius.
ANTRADIENIS, 02 19
Akcija „Vežantys pokyčiai atvyko“, 11:00
Nemuno sala
„Vežantys pokyčiai atvyko!“ – tokiu šūkiu kauniečius pasitinka naujieji miesto autobusai. Šių ilgai lauktų pokyčių proga nuo 11 iki 12 valandos Kauno centre kursuos 4 specialūs nemokami autobusai, kurių keleiviai bus kviečiami monotonišką kelionę iškeisti į nekasdieniškus potyrius. Autobusai kursuos maršrutu: „Nemuno sala – Kauno pilis – Geležinkelio stotis – Kauno pilis“.
Keturi autobusai – keturios skirtingos įdomios pramogos. Kauniečiai patys galės rinktis ar nori autobuse paklausyti poezijos ar pasigrožėti moderniu šokiu, išgirsti įdomias istorijas iš gidės lūpų ar išbandyti miesto viešosios bibliotekos siūlomas pramogas: virtualius realybės akinius ar spręsti galvosūkius.
Pirmajame autobuse „Kaunas 2022“ programos „Kauno Iššūkis“ dalyvių projektas „Puota“ kvies klausytis gyvos poezijos skaitymų netikėtoje erdvėje, ir naujai pažvelgti į viešąjį transportą, susijusį su kasdienine miestiečių rutina. Antrame autobuse šou performanso teatras „Faceless Artist“ atliks improvizuotą šokį, įrodysiantį, kad viešasis transportas ir žmonės keliauja kultūros pokyčių link.
Trečiajame autobuse kauniečius pasitiks gidė, kuri keleivius supažindins su miesto, transporto, architektūros istorija. Tuo tarpu Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka autobuse įkurs interaktyvią biblioteką, kurioje kvies išmėginti virtualios realybės akinius, pavartyti papildytos realybės knygas ir spręsti galvosūkius, bei pristatys Žaisloteką – įsimintiniausią praėjusių metų Kauno kultūros iniciatyvą.
„Literatūriniai pusryčiai: „Vytautas Mačernis: (ne)dūžtančios formos“, 11:00
VDU, V. Putvinskio g. 23, 313 aud.
VDU studentų kūrybinė grupė „Declamationes“ kviečia į trečią „Literatūrinių pusryčių“ projekto renginį kartu su poete, prozininke, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktore ir romano apie Vytautą Mačernį autore Aldona Ruseckaite. Jaukaus ryto metu bus svarstomos pastovios ir dūžtančios formos Mačernio kūryboje, ieškoma sąsajų tarp Mačernio ir poezijos klasikos, tarp Mačernio ir šiandieninių poetinių formų. Aiškinsitės, kodėl jaunam žmogui yra artima poeto kūryba.
Antano Šileikos knygos „Laikinai Jūsų“ pristatymas, 15:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25
Tai jau penktoji Kanados lietuvio Antano Šileikos knyga, išversta į lietuvių kalbą ir išleista Lietuvoje. Romaną išleido leidykla „Baltos lankos“, kuri anonsuoja kitą savaitę pasirodysiančią knygą. „Laikinai jūsų“ – lietuviškojo Džeimso Bondo vardo vertas, tikrų įvykių įkvėptas šnipų romanas apie spalvingą Lietuvos tarpukario istorijos puslapį, kai laikinąja sostine tapo Kaunas, karo kontržvalgybos viršininko pareigas ėjo Jonas Budrys, o Klaipėdos krašto prijungimas rodės tolima svajonė. Kai „Metropolio“ ir „Versalio“ šokių salėse sukosi išsipusčiusios poros, kavinėse žaisdami biliardą svarbūs asmenys sprendė šalies ateitį, tamsiuose skersgatviuose šmėžčiojo skrybėlėti šešėliai, meilė maišėsi su apgavyste ir pavydu, žmonių gyvenimus negrįžtamai keitė lemtingi pasirinkimai.
„Fluxus Labas“ baltojo molio dirbtuvės, 16:00
Parko biblioteka, P. Lukšio g. 60
Projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas“ kviečia kurti Eigulių bendruomenės mozaiką. Rajono gyventojų laukia dirbtuvės, kurių metu kursite mozaikos detales iš molio. Pati mozaika vasarą „apsigyvens“ ant vieno Eigulių daugiabučių. Daugiau informacijos: eiguliai@fluxuslabas.eu.
Spektaklis „DreamWorks“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
„Ivano Vyrypajevo personažai daro ne ką kita, kaip ieško, nuo kurios vietos galėtų pradėti iš naujo, kad galėtų pradėti nuo pradžių. Jie grįžta į pirmą susitikimą, į gimimą, kad susikurtų sau dar vieną šansą“, – sako režisierius Agnius Jankevičius. Buitinės situacijos, draugų pokštai, šioks toks kriminalas – toks paviršutiniškas veiksmas lydi pagrindinio personažo pokalbį su mirusia žmona.
Filmo „Dviračiais per Tadžikiją“ premjera, 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62
Kas yra laisvė? Greičiausiai atsakymas priklausys nuo to, kieno paklausėte. Vieniems šis žodis reiškia valstybę ir jos nepriklausomybę, kitiems „laisvė“ yra asmeninė ir vidinė, tretiems tai tėra proga paminėti valstybinę šventę neinant į darbą. VšĮ „Špikis“ keliauninkai nebe pirmus metus laisvės potyrių ieško ant dviračių, skrosdami įdomias bei tolimas pasaulio valstybes. Praėjusiais, valstybės atkūrimo šimtmečio metais, „Špikio“ komanda leidosi į Tadžikiją, ketindami užvežti Lietuvos vėliavą į aukščiausią Pamyro „greitkelio“ perėją, esančią 4,7 km aukštyje.
Algirdo Gurevičiaus režisuotas filmas „Dviračiais per Tadžikiją“ yra ne tik apie numintus kilometrus, patirtus iššūkius, komandos konfliktus, nerastus kelius bei ištiestą pagalbos ranką sunkią minutę. Tai filmas, kuriame ieškoma žodžio „laisvė“ prasmės keliautojų mintyse, namiškių, kurie kantriai laukė žinių iš atokaus krašto, ir vietinių tadžikų širdyse. Kaip „laisvę“ mato žmonės, kurių neriboja civilizuoto gyvenimo rutina? Žmonės, kurie teturi tai, ką patys užsiaugino, ar pasigamino?.. Ar jie vertina tai ką turi, o, galbūt, priešingai, jie jaučiasi dar labiau nelaisvi, nes neturi elektros ir darbo biure nuo 8-ių iki 5-ių? Šis filmas yra apie kelionę. Apie kitokią kelionę. Apie kelionę, kurioje mindamas dviračio pedalus atrandi kažką truputį jautresnio ir gilesnio.
TREČIADIENIS, 02 20
Uriel Levitan knygos „Iš rankų į rankas“ pristatymas ir susitikimas su autoriumi, 18:00
Kauno V. Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18
Haifos universiteto Sociologijos ir antropologijos katedros bei Kibucų instituto vadovo profesorius Uriel Levitan gimė Kaune. Jo senelis Isaakas Levitanas buvo žinomas prieškario Lietuvos ginekologas ir aktyvus visuomenės veikėjas. Jo 1926 m. Kaune, Miško gatvėje, įkurti gimdymo namai laikinojoje sostinėje veikia iki šiol. Iš garsios ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje I. Levitano šeimos liko gyvas tik profesorius U. Leviatanas. Ir tai galima laikyti tikru stebuklu. 1943 metais tėvai, pajutę, jog artėja baisioji geto gyventojų likvidavimo akcija, pasirūpino, kad trejų metų Urijus būtų išneštas iš geto.
Vakaras „Įdomioji Vengrija“, 18:00
Salonas „Jaukūs namai“, A. Juozapavičiaus pr. 21
Apie Vengriją kamerinio vakaro metu pasakos šios šalies garbės konsulė, jau daug metų Kaune gyvenanti Ilona Jočionisnė-Meszaros. Tuo pačiu galėsite apžiūrėti ir iki kovo 31 vykstančią Salomėjos Jurėnaitės meno parodą „Fragmentai“.
Grafinės novelės „Santakos. Nežinomo Kauno istorijos“ pristatymas, 18:30
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus Palėpės salė, L. Zamenhofo g. 4
https://www.facebook.com/events/2180260522017124/
Pristatyme dalyvaus knygos autorius, grafikas Titas Antanas Vilkaitis ir VDU Istorijos katedros lektorė dr. Laima Bucevičiūtė. Diskusiją moderuos architektas Andrius Ropolas.
Tradicinių šokių vakaronė su „Goštauta“, 19:30
KTU III rūmai, Laisvės al. 13
Ansamblis „Goštauta“ drovuoliams primena, kad laukiami ir patyrę, naktišokiuose bei stovyklose užgrūdinti šokėjai bei muzikantai, ir pradedantys. Vakaronėse dominuoja lietuvių liaudies šokiai, bet pasitaiko ir kitų Europos tautų. Šokių mokėti iš anksto nebūtina, o tokie renginiai vyksta kiekvieną trečią mėnesio trečiadienį.
KETVIRTADIENIS, 02 21
Spektaklis „Balta drobulė“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
„Atkaklus, beveik fanatiškas tobulumo siekis kūryboje dažniausiai ribojasi su beprotybės slenksčiu, ką liudija ir šiame kūrinyje pasirodantys didieji rašytojai – Nietzsche, Edgar Poe, Ezra Pound, Kafka, Emily Dickinson…“, – teigia sovietų okupacijos metais emigranto dalią patyręs spektaklio režisierius Jonas Jurašas, kuriam ypač artima svetur atsidūrusio Antano Škėmos ir jo prototipo Antano Garšvos dvilypė savijauta: jo abejonės, blaškymasis tarp troškimo ir negalėjimo grįžti į savo namus, tarp netikėjimo ir noro tikėti, tarp absurdo suvokimo ir prasmės ieškojimo.
„No name studio“ fotostudijos atidarymas, 18:00
A. Juozapavičiaus pr. 31G
https://www.facebook.com/events/847364345642159/
Renginio metu savo darbus kelionių bei socialine tema pristatys Matas Gineika, Diana Mockevičienė, Jolanta Rimšelienė, Edita Rudinskienė ir Daiva Mikuckaitė. Po pristatymo vyks Andriaus Zalieskos („Arbata“) solinis akustinis koncertas. Ateinančias keletą dienų studijoje – atviros durys norintiems apsiprasti su erdve.
Paskaita „Taikomoji antropologija: kaip ją taikyti darbe su bendruomenėmis“, 18:00
„Tempo erdvė“, M. Daukšos g. 34
Asociacijos „Anthropos.lt“ nariai pasakos, kas yra taikomoji antropologija, kaip teorinės antropologinės žinios gali būti panaudotos darbui su bendruomenėmis ir su kokiais iššūkiais ir klausimais yra susiduriama. Taip pat kalbėsite apie tai, kas yra bendruomenė ir kaimynystė, kokios priežastys leidžia atskiriems žmonėms jaustis bendruomenių dalimi, kokie yra įsiterpimo į bendruomenes pavyzdžiai bei galima nauda ir žala bendruomenei bei kokie etikos, psichologiniai bei asmeniniai iššūkiai kyla tyrėjui ar aktyvistui dirbančiam bendruomenėje?
Tyrėjos ne tik pristatys teorines įžvalgas, bet ir dalinsis asmeniniais įspūdžiais, sunkumais bei džiaugsmais atliekant tyrimus. Paskaitos organizatorius – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas“.
Koncertas „Gyvas garsas“, 19:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89
Neįprasti bei netikėti balso, fleitos, gitaros ir būgnų sąskambiai atkeliauja iš Vilniaus tam, kad pasidalintų savo energija ir garsynais, sukauptais kartu besisukant šiuolaikinės muzikos ir laisvosios improvizacijos judėjime. Kaskart vis kitaip, tad ir smalsu – kokiais naujais garsais suskambės kvarteto (Kristupas Gikas – fleita, Greta Šimkutė – vokalas, Dominykas Norkūnas – gitara, Kristupas Kmitas – būgnai) improvizacijos.